Publikacje

Grupa robotników

Okresowe przeglądy budynków i obiektów budowlanych

2019-11-06

Zgodnie z art. 62 Prawa budowlanego każdy właściciel lub zarządca obiektu ma obowiązek przeprowadzenia okresowych badań kontrolnych. Wykonuje się je po to, aby przeanalizować stan techniczny oraz dokonać niezbędnych napraw wykazanych usterek, mogących spowodować zagrożenie zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska.

Czytaj dalej  >
Mężczyzna pod wieżowcem

Badanie szczelności budynku

2019-11-06

Szczelność budynku to jeden z obowiązkowych elementów badania i kontroli jakości obiektów oddanych do użytku. Wykrycie, zlokalizowanie, a następnie eliminacja ewentualnych nieszczelności gwarantuje wysoką ekonomię energetyczną, obniżając znacząco koszt ogrzewania. Co więcej, budownictwo energooszczędne to nasza przyszłość, dlatego warto przyjrzeć się bliżej wszystkiemu, co z nim związane.

Czytaj dalej  >
Architekt

Na co zwrócić uwagę podczas termomodernizacji domu?

2019-08-26

Chcesz ograniczyć zużycie energii w swoim domu i podnieść komfort mieszkania w nim? Martwią Cię wysokie rachunki i zastanawiasz się, jak je obniżyć? Termomodernizacja pomoże Ci rozwiązać te problemy. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na to przedsięwzięcie.

Czytaj dalej  >
Najczęstsze błędy w planowaniu inwestycji budowlanej

Najczęstsze błędy w planowaniu inwestycji budowlanej

2019-06-25

Błędy w inwestycji budowlanej często skutkują zwiększeniem kosztów w utrzymaniu budynku, a także obniżają jego wartość rynkową i techniczną. Jakie błędy popełniane są najczęściej i jak się przed nimi ustrzec? Sprawdź, by wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę.

Czytaj dalej  >
Zadbaj o czyste powietrze w Twojej okolicy

Zadbaj o czyste powietrze w Twojej okolicy

2019-03-27

Znasz powiedzenie: jesteś dla mnie ważny jak powietrze? Z pewnością kiedyś obiło Ci się o uszy. Niestety, mimo że bardzo lubimy przyrównywać ważne i niezbędne nam rzeczy do powietrza, jego samego w ogóle nie doceniamy. Na co dzień o nim nie myślisz, ponieważ masz go pod dostatkiem. Co jednak stanie się, kiedy zanieczyszczenia odbiorą Ci świeże powietrze? Odpowiedź sama przychodzi do głowy. Zobacz więc, jak i dlaczego warto zatroszczyć się o jego jakość.

Czytaj dalej  >
Termomodernizacja budynku co to jest – trzeba zacząć od pomiaru

Termomodernizacja budynku – co zrobić, by otrzymać dofinansowanie?

2019-01-03

Wiesz, że jako właściciel domu jednorodzinnego masz wpływ na jakość powietrza, którym oddychasz Ty i Twoi najbliżsi? Jeżeli korzystasz ze starego pieca, skorzystaj z programu Czyste Powietrze i wymień stary kocioł na ekologiczne źródło ciepła.

Czytaj dalej  >
Ekspertyza techniczna budynku i kaski wiszące na ścianie

Ekspertyza techniczna budynku – co to jest?

2019-01-02

Ekspertyza budowlana to termin, z którym można się spotkać w kontekście wielu prac związanych z branżą budowlaną. Jeżeli jednak spytać o to, czym naprawdę jest ekspertyza budowlana, to można być pewnym, że wiele osób będzie miało problem z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. Wątpliwości dotyczące tej definicji nie dziwią, ponieważ żadne przepisy prawa budowlanego dokładnie nie określają specyfiki tego, czym jest „ekspertyza budowlana”. Dlatego też w tym artykule wyjaśnimy najważniejsze aspekty związane z ekspertyzą budowlaną.

Czytaj dalej  >
Co to jest termomodernizacja budynku? Remont czy inwestycja?

Co to jest termomodernizacja budynku? Remont czy inwestycja?

2019-01-02

Kiedyś ciepło było stosunkowo tanie. Budowano więc, nie zwracając uwagi na to, ile ciepła ucieknie z budynku – jego straty można było przecież nadrabiać poprzez zwiększenie dostaw energii. Dopóki zaś wznoszono budynki ogrzewane przez piece, nikt nie przejmował się emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Pojęcie smogu było nieznane. Dziś wszystko to wygląda inaczej.

Czytaj dalej  >
Dom energooszczędny a pasywny – różnice

Dom energooszczędny a pasywny – różnice

2019-01-02

Te dwa pojęcia łatwo pomylić: dom pasywny i dom energooszczędny. Nietrudno się domyślić, że jeden i drugi to dom z doskonałą izolacją termiczną oraz że koszty ogrzewania i schładzania takiego domu są minimalne. Coś jednak musi je między sobą różnić. Dom energooszczędny a pasywny - jakie są różnice między nimi?

Czytaj dalej  >
Budownictwo pasywne - innowacyjna energooszczędność

Budownictwo pasywne - innowacyjna energooszczędność

2019-01-02

Jutro nadchodzi już dziś i wcale nie jest napisane fantastycznymi zgłoskami, obiecującymi wymyślne urządzenia i latające samochody. Jest o wiele bardziej praktyczne i o wiele bardziej przystępne dla wszystkich, a objawia się w ekonomii, słodko przemawiającej do naszego portfela. Takim obiektem przyszłości mogą stać się domy wykonane w stylu budownictwa pasywnego.

Czytaj dalej  >
Biegły sądowy z zakresu budownictwa podpisuje dokumenty

Biegły Sądowy Budownictwo

2019-01-02

Dobiegające z mieszkania piętro niżej odgłosy walenia młotem i pracy rozmaitych elektronarzędzi państwo A. znosili dzielnie, choć trwało to już trzeci miesiąc. Tego dnia jednak miarka się przebrała: pani A. rozpłakała się, a pan A. ciskał przekleństwa. Stali i patrzyli na ścianę w salonie, na której pojawiło się kilkumetrowej długości pęknięcie. Choć rysa powstała tylko na jednej ścianie, to z obu jej stron, toteż do naprawy był salon, przedpokój i pokój pani A. – w sumie pół mieszkania.

Czytaj dalej  >
Potencjał zmniejszenia energochłonności budynków wielkopłytowych

Potencjał zmniejszenia energochłonności budynków wielkopłytowych

2014-06-27

W świetle zaostrzających się przepisów w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej [Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, [Dz. U. poz. 926] oraz zbliżającej się daty 31.12.2020, od której w państwach członkowskich UE wszystkie nowo powstające budynki powinny wykazywać „niemal zerowe zapotrzebowanie na energię” [Recast Dyrektywy EPBD 2010/31/UE], powstaje pytanie o możliwość modernizacji budynków istniejących. Wśród nich liczną grupę stanowią budynki wzniesione w technologii wielkopłytowej. Energochłonność budownictwa wielkopłytowego jest tematem, którego początki sięgają lat osiemdziesiątych XX w. Znaczący rozwój budownictwa wielkopłytowego w latach siedemdziesiątych, praktycznie na terenie całego kraju, wytworzył znaczne zapotrzebowanie na zcentralizowane systemy dostarczania ciepła do tych budynków.Koniec lat siedemdziesiątych i początek osiemdziesiątych to dość burzliwy okres w naszej historii.

Czytaj dalej  >
Co to jest termowizja i termografia?

Co to jest termowizja i termografia?

2020-07-07

Termowizja jest badaniem służącym do pomiaru temperatury obiektu, na podstawie promieniowania podczerwonego. Dzięki ciągłemu rozwojowi oraz systematycznie przeprowadzanym analizom jakości badania, termografia stała się użytecznym narzędziem nie tylko w przemyśle czy medycynie, ale również budownictwie. Z danych, jakie można uzyskać po przeprowadzeniu badania, z powodzeniem mogą korzystać inwestorzy, wykonawcy, zarządcy, a nawet najemcy budynku, domu czy mieszkania.

Czytaj dalej  >