Termowizja jest badaniem służącym do pomiaru temperatury obiektu, na podstawie promieniowania podczerwonego. Dzięki ciągłemu rozwojowi oraz systematycznie przeprowadzanym analizom jakości badania, termografia stała się użytecznym narzędziem nie tylko w przemyśle czy medycynie, ale również budownictwie. Z danych, jakie można uzyskać po przeprowadzeniu badania, z powodzeniem mogą korzystać inwestorzy, wykonawcy, zarządcy, a nawet najemcy budynku, domu czy mieszkania.
Co to jest i na czym polega termografia?
Termowizja, inaczej nazywana również termografią, jest badaniem polegającym na pomiarze rozkładu temperatur na powierzchni badanego budynku. Jest to obecnie najpopularniejsza metoda diagnostyki obiektów, wykorzystująca detekcję promieniowania podczerwonego.
Bez badań termograficznych ciężko współcześnie o przeprowadzenie rzetelnej analizy izolacji termicznej budynku. Termowizja ogranicza również konieczności posiadania pełnej dokumentacji budynku z uwzględnieniem wszelkich zmian technologicznych, które mogły mieć miejsce w trakcie wykonywania projektu. Badanie termograficzne poddaje ocenie faktyczny stan obiektu od wewnątrz lub od zewnątrz budynku, a więc realne efekty przeprowadzonych przez firmę budowlaną prac. Dzięki tym pomiarom możliwe jest relatywnie szybkie oraz sprawne wykrycie wad izolacji, nieszczelności czy mostków cieplnych, wpływających bezpośrednio na zwiększenie kosztów ogrzewania budynku.
Jeżeli potrzebne Ci są badania przeprowadzane kamerą termowizyjną, zapraszamy do kontaktu!
Jak wygląda badanie termowizyjne?
Cały proces przeprowadzania badania termowizyjnego jest dość szybki, mało problematyczny i przede wszystkim prosty. Dzięki niemu nie ma konieczności ingerowania w strukturę budynku, całość odbywa się nieinwazyjnie, a więc nie istnieje nawet najmniejsze ryzyko uszkodzenia badanego obiektu. Podczas badania dokonany zostaje pomiar z użyciem kamery termowizyjnej, umożliwiającej pełne zobrazowanie rozkładu temperatur na powierzchni budynku czy miejsca strat ciepła. Badanie wskazuje również kierunki przepływu powietrza, które można obserwować na wyświetlaczu. Każdy kolor posiada swój własny zakres termiczny. Specjalne programy komputerowe wykorzystywane w odczycie kamer termowizyjnych i analizie danych pomiarowych pozwalają oszacować rozłożenie temperatur z niezwykłą dokładnością i precyzją niemal co do centymetra.
Termowizja w budownictwie
Termowizja posiada obecnie szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu jako na przykład kamera termowizyjna monitorująca teren chronionego obiektu w czasie rzeczywistym, w medycynie do zlokalizowania ogniska stanu zapalnego, a także w motoryzacji. Termografia jest również wykorzystywana coraz częściej w budownictwie, a do jej najczęstszych zadań należą między innymi:
-
okresowe przeglądy budynków,
-
ocena instalacji wentylacyjnej,
-
lokalizacja zawilgoceń,
-
lokalizacja wad technologicznych izolacji,
-
wykrywanie mostków termicznych,
-
wykrywanie nieszczelności powietrznej,
-
ocena szczelności drzwi i okien,
-
badania ogrzewania podłogowego,
-
lokalizacja przebiegu instalacji cieplnych.
Badania termowizyjne mostków termicznych
Termografia jest badaniem doskonale sprawdzającym się przy wykrywaniu wad, jakimi są tzw. mostki termiczne. Są one źródłem ogromnych strat ciepła w budynkach, a spotkać je można najczęściej na połączeniu ścian i stropów, w miejscach wadliwie i nieprecyzyjnie zamontowanych drzwi i okien, a także przy zbyt głęboko osadzonych kołkach mocujących styropian. Standardowo, kołki do kotwiczenia styropianu składają się z plastikowego kołka rozporowego oraz metalowego trzpienia, który stanowi świetny przewodnik ciepła. W sytuacji, gdy metalowe trzpienie zostaną zbyt mocno osadzone, mogą wystąpić punktowe mostki termiczne, a więc i ogromne straty cieplne, wpływające na zwiększenie kosztów ogrzewania budynku.
Kamera termowizyjna - zastosowanie w praktyce
Postaw na dokładne badanie kamerą termowizyjną i nie narażaj się na straty! Badanie z pomocą kamery termowizyjnej umożliwi wczesne wykrycie problemów, pozwoli zlokalizować przecieki i wady konstrukcyjne czy przenikanie powietrza. Głównym celem badania termowizyjnego w budownictwie jest przede wszystkim wskazanie zaleceń, które pozwolą na zredukowanie kosztów ogrzewania obiektu i poprawy komfortu cieplnego w środku budynku. Jeśli potrzebne jest Ci wykonanie badań termowizyjnych, zgłoś się do nas - zapraszamy do kontaktu!
Zobacz również inne wpisy: