Źródło:
Archiwum własne

Data:
2024-08-28

Ocena:
Twoja ocena:
4.5
5
1
wszystkie publikacje

Rzeczoznawca budowlany jest zawodem zaufania publicznego, bez którego trudno o prawidłowe zachowanie bezpieczeństwa, jakości i zgodności z przepisami w sektorze budowlanym. Pomoc profesjonalisty z dziedziny budownictwa jest nieprzeceniona. Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego i na czym polega jego praca!

Zawód rzeczoznawcy budowlanego

Rzeczoznawca budowlany to specjalista, który posiada nieograniczone uprawnienia budowlane; ma wszechstronną wiedzę techniczną z zakresu budownictwa oraz umiejętności analityczne. Głównym zadaniem rzeczoznawcy budowlanego jest ocenić stan techniczny budynku, sprawdzić poprawność wykonanych robót budowlanych, określić zgodność stanu faktycznego budynku z normami i regulacjami prawnymi oraz czy zastosowane rozwiązania budowlane są zgodne z zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowalnej. Ze względu na zmieniające się przepisy i technologie budowlane rzeczoznawcy muszą być również gotowi do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i śledzenia najnowszych trendów w branży. Zawód rzeczoznawcy budowlanego jest wymagający i odpowiedzialny, dlatego tak ważne jest, by zatrudniać sprawdzonych specjalistów, którzy w fachowy sposób doradzą Ci i pomogą w sprawach budowlanych.

Jeżeli potrzebny jest Ci profesjonalny biegły rzeczoznawca budowlany, zapraszamy do kontaktu!

Jakie uprawnienia ma rzeczoznawca budowlany?

Co może rzeczoznawca budowlany? I jak wygląda jego praca? Poniżej przedstawiamy, jaki jest zakres obowiązków rzeczoznawcy budowlanego.

  • Ocena stanu technicznego - rzeczoznawca przeprowadza badania i pomiary na budynku, oceniając stan konstrukcji, materiałów użytych przy budowie oraz poprawność rozwiązań ogólnobudowlanych. Sprawdza strukturę budynku pod kątem ewentualnych uszkodzeń, korozji czy wad konstrukcyjnych i ogólnobudowlanych. 
  • Opracowywanie ekspertyz budowlanych - na podstawie zebranych danych rzeczoznawca opracowuje ekspertyzy budowlane, w których przedstawia swoje ustalenia dotyczące stanu technicznego badanych obiektów i wydaje konkretne zalecenia służące poprawie tego stanu. Ocenia stan techniczny na podstawie szczegółowych badań i wyliczeń wytrzymałości poszczególnych elementów konstrukcji, w tym fundamentów, ścian, stropów czy dachu. Ekspertyzę budowlaną można wykorzystać m.in. w przypadku negocjacji cenowych, decyzji o remoncie lub modernizacji czy też w sprawach sądowych.
  • Doradztwo techniczne - rzeczoznawca udziela porad klientom dotyczących planowania i realizacji projektów budowlanych. Doradza w kwestiach związanych z wyborem materiałów, technologii budowy bądź procedurami związanymi z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i zezwoleń budowlanych.
  • Biegły sądowy - rzeczoznawca często jest powoływany jako biegły sądowy z zakresu budownictwa. Jego zadaniem jest sporządzenie ekspertyzy na temat stanu technicznego budynków oraz ocena związanych z nimi zagadnień technicznych.
  • Nadzór budowlany - rzeczoznawcy mogą być również zatrudniani jako nadzorcy budowlani, nadzorujący przebieg prac budowlanych na miejscu. Ich zadaniem jest zapewnienie, że prace realizowane są zgodnie z projektem, normami oraz przepisami bezpieczeństwa.
  • Analiza ryzyka - rzeczoznawcy często zajmują się także analizą ryzyka związanego z konkretnymi projektami budowlanymi. W oparciu o swoją wiedzę techniczną oraz doświadczenie identyfikują potencjalne zagrożenia dla projektu, np. ryzyko wystąpienia wad konstrukcyjnych.

Kiedy potrzebny jest rzeczoznawca budowlany?

Jeżeli odbierasz dom lub mieszkanie z rąk dewelopera, zdecydowanie warto zgłosić się po pomoc do rzeczoznawcy budowlanego, który sprawdzi wszelkie uszkodzenia budynku czy jego zgodność w stosunku do prawa budowlanego. Sporządzanie opinii technicznych oraz ekspertyza budowlana mogą uchronić od problemów w przyszłości. Jakąkolwiek ocenę stanu technicznego budynku czy doradztwo w sprawie projektów budowlanych warto pozostawić profesjonalistom.

Jak zostać rzeczoznawcą budowlanym?

Rzeczoznawca budowlany posiada co najmniej tytuł inżyniera, magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta lub inżyniera architekta. Aby zyskać tytuł rzeczoznawcy budowlanego, konieczne jest 10 lat doświadczenia w zakresie objętym rzeczoznawstwem, praktyczny dorobek, szeroka wiedza prawa budowlanego oraz przynależność do właściwej izby samorządu zawodowego. Należy złożyć wniosek o nadanie tytułu rzeczoznawcy budowlanego, który wydaje Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Gdy wniosek zostanie zatwierdzony, kandydat zostaje wpisany na listę rzeczoznawców budowlanych.

Jak widać, droga do zostania specjalistą w dziedzinie rzeczoznawstwa budowlanego jest długa, jednak dzięki temu możesz mieć pewność, że zatrudniając rzeczoznawcę, otrzymasz fachową pomoc, która może pomóc rozwiązać wiele problemów.

Dowiedz się też, czym jest ekspertyza budowlana!

 

wszystkie publikacje