Źródło:
Archiwum własne

Data:
2019-08-26

Ocena:
Twoja ocena:
4.5
5
1
wszystkie publikacje

Chcesz ograniczyć zużycie energii w swoim domu i podnieść komfort mieszkania w nim? Martwią Cię wysokie rachunki i zastanawiasz się, jak je obniżyć? Termomodernizacja pomoże Ci rozwiązać te problemy. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na to przedsięwzięcie.

Na początku trzeba wspomnieć, że termomodernizacja wymaga sporych kosztów. Można jednak rozplanować ją w czasie. Tak, by od razu nie odczuć jej finansowych skutków. Celem termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Może ona objąć m.in. ocieplanie ścian, dachu i stropu domu, wymianę okien oraz drzwi, a także bardziej skomplikowane prace – modernizacja lub wymiana systemu grzewczego, systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę lub systemu wentylacji. 

Oszczędność energii elektrycznej i cieplnej

Przygotowując się do inwestycji, jaką jest termomodernizacja, warto zacząć od dobrego planu. Niezbędne jest wykonanie audytu energetycznego, który pomoże określić, na jaką oszczędność energii elektrycznej i cieplnej możesz liczyć po wykonaniu określonych prac. W audycie znajdziesz też informacje o aktualnym stanie budynku i jego instalacji. Dowiesz się, co trzeba poprawić i które działania przyniosą najlepsze efekty.

Audyt zawiera również koszty przeprowadzenia danych działań i określa, w jakim czasie nastąpi zwrot poniesionych nakładów. Bardzo ważne jest to, aby ten wstępny etap wykonać profesjonalnie. Od tego zależy oszczędność energii elektrycznej i cieplnej w przyszłości.

Poprawność realizowanych prac termomodernizacyjnych

Prace termomodernizacyjne to działania wielu osób. Powinni to być ludzie, których cechuje profesjonalizm i duże doświadczenie. Tylko z taką ekipą, termomodernizacja zakończy się pełnym sukcesem. Jako inwestor stawiaj na ludzi, którzy są ekspertami w swojej branży. Pierwszy wybór to dobry audytor, który wykona odpowiedni audyt. Doświadczony wykonawca robót budowlanych też będzie na wagę złota. Istotnym ogniwem jest również projektant. To on zaproponuje konkretne rozwiązania projektowe. Nad poprawnością realizowanych prac termomodernizacyjnych czuwa kierownik budowy i inspektor nadzoru budowlanego.

Termomodernizacja budynku to nie tylko wykonawstwo, ale również materiały potrzebne do jej przeprowadzenia. Chcąc wykonać dobrą izolację cieplną domu i zapewnić bezawaryjne działanie systemów grzewczych, ciepłej wody i wentylacji, korzystaj z materiałów i urządzeń, które spełniają odpowiednie normy.

Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych

Ochrona środowiska to temat, którego nie można bagatelizować. Przygotowując się do termomodernizacji, warto zastanowić się nad odnawialnymi źródłami energii (OZE), które uzupełnią zasoby energetyczne. W Twoim domu możesz postawić na kilka nowoczesnych rozwiązań:

kolektory słoneczne – wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej; zamieniają energię słoneczną w cieplną,

ogniwa fotowoltaiczne – przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną; specjalne płytki krzemowe przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je w prąd stały,

kotły na biomasę – kotły, w których spalane są substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji,

przydomowe elektrownie wiatrowe – energia z wiatru zostaje przetworzona w energię elektryczną.

Jakie okna wybrać przy termomodernizacji domu?

Współcześnie producenci okien dokładają wielu starań, by sprostać wysokim wymaganiom związanym z energooszczędnością. Przy wyborze odpowiednich okien należy kierować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła.

Nowoczesne okna dobrze radzą sobie z zatrzymywaniem ciepła, ale ich szczelność może stać się problemem. Zamontowanie szczelnych okien skutkuje ograniczeniem dopływu świeżego powietrza z zewnątrz, a to z kolei może prowadzić do zawilgocenia pomieszczeń. Dlatego wymieniając okna, należy przemyśleć kwestię systemu wentylacji. Rozwiązaniem problemu są np. nawiewniki w ramach okiennych.

Znaczenie ma nie tylko wysoka jakość samego okna, ale także sposób, w jaki zostanie ono zamontowane. Podczas montażu należy unikać tworzenia tzw. mostków termicznych, czyli miejsc szczególnie narażonych na odpływ ciepła.

System dolnego źródła w termomodernizacji domu

Wybierając źródła energii, które sprzyjają środowisku, warto rozważyć wykorzystanie systemu dolnego źródła. Jest on ważną częścią technologii pomp ciepła. Są to urządzenia grzewcze, które pozyskują energię z otoczenia, a dokładniej z gruntu, wody lub powietrza, a następnie przekazują ją do ogrzania danego budynku.

Zaletą pompy ciepła jest to, że nie wymaga ona żadnego paliwa. Jedyne czego potrzebuje to prąd, który napędza sprężarkę będącą elementem pompy ciepła. Jest to tańsze rozwiązanie niż korzystanie np. z kotła, który wymaga paliwa (olej lub gaz).

Montaż całej niezbędnej instalacji należy powierzyć firmie z kwalifikacjami, by w przyszłości uniknąć częstych prac serwisowych.

Dowiedz się więcej o termomodernizacji. Przeczytaj nasz wpis – Termomodernizacja budynku – remont czy inwestycja?

Zobacz również inne wpisy:

 

wszystkie publikacje