Jutro nadchodzi już dziś i wcale nie jest napisane fantastycznymi zgłoskami, obiecującymi wymyślne urządzenia i latające samochody. Jest o wiele bardziej praktyczne i o wiele bardziej przystępne dla wszystkich, a objawia się w ekonomii, słodko przemawiającej do naszego portfela. Takim obiektem przyszłości mogą stać się domy wykonane w stylu budownictwa pasywnego.
Czym jest budownictwo pasywne?
Otóż budownictwo pasywne to nic innego jak po prostu budownictwo energooszczędne, przyjazne dla środowiska. W obecnym czasie, kiedy wysoko rozwinięte państwa szczególnie zaczynają dbać o ekologię, trend ten staje się popularny, a niekiedy nawet obligatoryjny. Zgodnie z zarządzeniem Unii Europejskiej od 2020 roku wszystkie nowo powstałe domy mają być oparte na projektach budynków pasywnych tak, żeby maksymalnie przyczynić się do oszczędności cennych zasobów energetycznych. Wybudowanie domu pasywnego jest więc zarówno koniecznością, jak i niezwykle opłacalną inwestycją.
Jak wygląda budynek pasywny?
Domy pasywne to przede wszystkim zwarte bryły, nieposiadające nadmiernych ozdobników, takich jak wykusze i lukarny, co jednak nie odbiera całości kunsztownego wykonania. Taki system budowniczy w połączeniu z prebudowanymi blokami wapienno-piaskowymi jest w stanie akumulować niesamowicie wiele ciepła, ogrzewając budynek przez długi czas przy małym, bądź nawet zerowym wykorzystaniu oleju opałowego. Jednak aby taki budynek powstał, projekt musi spełniać kilka znaczących warunków, pozwalających zachować jak największą ergonomię użytkowania.
Ograniczenie strat ciepła a budynki pasywne
Prefabrykaty, z jakich powstaje szkielet domu pasywnego w budownictwie energooszczędnym, to konstrukcje w całości izolujące ciepło, zachowujące je na dłużej na całej przestrzeni mieszkania, bez potrzeby wykorzystywania kaloryferów i ogrzewania podłogowego w domu. Technologia stara się jak najkorzystniej użyć naturalnej energii słońca oraz ciepła odzyskiwanego z wentylowanego powietrza, czyli tego, które jest w obiegu w naszym mieszkaniu przez cały czas, a wytwarzają je urządzenia (komputery czy piekarniki) oraz sami ludzie. Ponadto okna zajmują największą powierzchnię tam, gdzie, zgodnie z ustaleniami geograficznymi, przez najdłuższy czas ciepło pochodzi z promieniowania słonecznego. Mniej nasłonecznione części domu mają mniejszą powierzchnię okien, aby zmniejszyć stratę ciepłego powietrza w mieszkaniu.
W efekcie tych zabiegów domy pasywne mogą oszczędzić nawet do 50% dotychczasowego zapotrzebowania energetycznego, zużywając znacznie mniej energii. Mimo że obecnie wybudowanie domu w tej technologii jest droższe o 15% – 20%, to oszczędność, jaką zyskujemy, jest nieoceniona już po krótkim czasie użytkowania. Aktualnie w budynku pasywnym współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać poziomu 0,15 W/m²K.
Skuteczność cieplna domów opartych na tej technologii potwierdzona jest najczęściej testem „blower door”, który ma na celu zbadać szczelność budynku. W efekcie żaden niepożądany napływ zimnego powietrza z zewnątrz budynku nie ma miejsca, powietrze nie znajduje mostków termicznych, którymi mogłoby się przedostać. Tym, co otrzymujemy, jest rewelacyjna izolacyjność - oszczędna oraz wydajna - czyli standard budynku pasywnego.
Ekologia i oszczędność w budownictwie pasywnym
Technologia budownictwa pasywnego ma pozytywny wpływ na ekosystem, bo środowisko dzięki niej będzie mniej narażane na zanieczyszczenia. Budownictwo pasywne już w niedalekiej przyszłości zapewni nam także zwiększony komfort życia z powodu poprawy naszych metod uzyskiwania ciepła - o wiele łatwiejszych od stosowanego obecnie centralnego ogrzewania. Projekty takich budynków, choć wymagające, pozwalają spełnić ważne dla skuteczności pomysłu założenia, czyli ogrzewanie budynku z wykorzystaniem wyłącznie metod pasywnego ogrzewania, takich jak m.in. pompy ciepła, służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ekologia idzie tu w parze z oszczędnością i odzyskiem ciepła, więc tym bardziej warto inwestować w tego rodzaju budownictwo korzystające z odnawialnych źródeł energii .
Jeżeli interesuje Cię dom pasywny, zgłoś się do nas! Stworzymy dla Ciebie projekt budynku energooszczędnego. Zapraszamy do kontaktu!
Zobacz również inne wpisy: