Źródło:
Archiwum własne

Data:
2019-03-27

Ocena:
Twoja ocena:
4.5
5
1
wszystkie publikacje

Znasz powiedzenie: jesteś dla mnie ważny jak powietrze? Z pewnością kiedyś obiło Ci się o uszy. Niestety, mimo że bardzo lubimy przyrównywać ważne i niezbędne nam rzeczy do powietrza, jego samego w ogóle nie doceniamy. Na co dzień o nim nie myślisz, ponieważ masz go pod dostatkiem. Co jednak stanie się, kiedy zanieczyszczenia odbiorą Ci świeże powietrze? Odpowiedź sama przychodzi do głowy. Zobacz więc, jak i dlaczego warto zatroszczyć się o jego jakość.

Sprawdź czym oddychasz

Przezroczystość powietrza wraz z minimalną wielkością składających się z niego cząsteczek sprawia, że nie możemy dostrzec, czym oddychamy. A szkoda. Wielu z nas dopiero wtedy zrozumiałaby, z jak dużym zanieczyszczeniem powietrza właśnie się borykamy. A także, jak wiele niedobrych dla człowieka związków znajduje się w powietrzu. O słynnym smogu słyszeli już prawie wszyscy, jednak kto z nas wie naprawdę, jakie niebezpieczeństwa są związane z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza i dlaczego to takie niebezpieczne?

Nasz układ oddechowy działa niczym filtr, wyłapując wszystkie niebezpieczne substancje. Jednak wraz z wdychanym powietrzem dostają się do niego także cząsteczki pyłów i gazów oraz liczne patogenne ustroje. Przez zanieczyszczenie oraz pył zaburzone działanie rzęsek w nosie nie pozwala na usuwanie śluzu czy szkodliwych substancji na zewnątrz, co przyczynia się do rozwoju infekcji bakteryjnych oraz wirusowych.

Kolejnym niebezpiecznym zanieczyszczeniem jest ozon. W stratosferze chroni nas przed skutkami ultrafioletowego promieniowania, jednak na naszej wysokości robi więcej złego niż dobrego. Jako agresywna i silnie toksyczna substancja przyczynia się do utrudniania fotosyntezy, rozmnażania i wzrostu roślin oraz do powstawania zapaleń płuc i oskrzeli. Co więcej, nasze ciała starają się ograniczyć negatywny wpływ ozonu. W wyniku tego utrudnione oddychanie i większe obciążenie dla serca może być bardzo szkodliwe lub nawet śmiertelne dla wszystkich osób borykających się z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

Skutki wdychania smogu

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska „Jakość powietrza w Europie 2013” ponad 90 procent mieszkańców miast w Unii Europejskiej w latach 2009-2011 było narażonych na negatywne skutki działania związane z wdychaniem drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5). Uważa się go za jedno z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń powietrza. Liczne badania dowiodły, że jego wdychanie nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm i przyczynia się do rozwoju miażdżycy oraz chorób układu oddechowego u dzieci. Co więcej, pył zawieszony jest podejrzewany o związek przy rozwoju chorób układu nerwowego oraz układu krążenia. Długotrwała ekspozycja na tzw. niską emisję wiąże się także z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i oskrzeli, nowotworami płuc, astmą oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. To wcale nie koniec, bo International Agency for Research on Cancer uważa także złą jakość powietrza za jeden z czynników rakotwórczych.

Termomodernizacja i wymiana pieców – dlaczego warto?

Jeżeli chciałbyś zrobić krok w odpowiednią stronę w kwestii czystości powietrza w swoim mieście i zadbać o to, czym oddychasz, masz ku temu dobrą okazję. Aktualnie trwa program wymiany pieców grzewczych oraz termomodernizacji budynków. Jeżeli Twój piec grzewczy wymaga wymiany, a dom skorzystałby z okazji do remontu, świetnie się składa. Dzięki programowi "Czyste Powietrze" możesz otrzymać wysokie dofinansowanie na termomodernizację domów, wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe. Celem programu jest poprawa efektywności zarządzania energią w budynkach oraz zmniejszenie zanieczyszczeń generowanych przez przestarzałe technologie ocieplania domów. Projekt modernizacji domu jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych (lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego). Dzięki przystąpieniu do niego możesz przeprowadzić wymianę starego kotła grzewczego (warunek podstawowy), docieplić dom, wymienić okna i drzwi oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Jednak przede wszystkim termomodernizacja domu przyczyni się do zadbania o czyste powietrze wokół nas, Ciebie i Twojej rodziny!

Zobacz również inne wpisy:

 

wszystkie publikacje